Results for 'Dwa Opisy Języka'

464 found
Order:
  1. Wprowadzenie do dyskusji.Dwa Opisy Języka & Lingwistyczny I. Logiczny - 1994 - Studia Semiotyczne 19:41.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Ii. dyskusja. Dwa opisy jeżyka: Lingwistyczny I logiczny.Barbara Stanosz, Jerzy Kmita, Marek Tokarz, Ul Semiotyka Teoretyczna, Piotr Brykczyński, Jarosław Fali, Stefan Wiertlewski, Aleksandra Żukrowska & Paweł Więckowski - 1993 - Studia Semiotyczne 18:3.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Słownik języka naturalnego a sztuczny metajęzyk w opisie generatywnym.Maciej Grochowski - 1982 - Studia Semiotyczne 12:71-78.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. Dwa prawa. O dialektyczności języka w Platońskim Gorgiaszu.Michał Piekarski - 2011 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 4 (19).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Dwa rodzaje odpowiedzialności zawodowej uczonych.Janusz Goćkowski - 2010 - Zagadnienia Naukoznawstwa 46 (183):3-12.
    Uprawianie zawodu uczonego jest w istocie tworzeniem, ustaniem, stosowaniem szczególnego rodzaju wartości poznawczych. Jest to działalność uczestników mikroświata, w którym ważne są reguły dotyczące wypowiadania się, gdyż to, co w nauce ważne należy do zasobów zobiektywizowanej wiedzy o świecie i o badaniu świata. Dlatego niezmiernie ważne jest kolektywne czuwanie uczonych nad tym, jak przejawiają odpowiedzialność za słowo głoszone i słowo przyjmowane. Kultura tworzenia i stosowania wiedzy naukowej jest kulturą literalną. Świat trzeci (interpretowany i modyfikowany dzięki odpowiedniej inwencji świata drugiego) jest (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  15
    Uwagi o fenomenologii, polityce i etyce obcości.Małgorzata Kowalska - 2019 - Etyka 58 (1):152-174.
    W artykule analizuję znaczenia, jakie można przypisać pojęciu i doświadczeniu obcości.Najpierw przypominam dwa opisy fenomenologiczne tego doświadczenia, z których wynika, iż już na tym abstrakcyjnym poziomiedoświadczenie obcości ma sens ambiwalentny: obcy może być doświadczany jako zagrożeniedla mojej podmiotowości, ale również jako wezwanie do jej pogłębienia. Następnie przyglądamsię bardziej empirycznym sposobom doświadczania obcości w świecie społeczno-politycznym,stawiając tezę, iż kryje się za nimi polityczna konstrukcjaobcości. Wreszcie pytam o moralny sens doświadczenia obcości, konkludując, że również natym poziomie jest to sens ambiwalentny: chociaż (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  7.  18
    Zur Struktur und Leistung des Kommentars in der Presse.Michoń Marcin - 2011 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 7.
    Użytkownicy języka potrafią często zupełnie nieświadomie przywołać elementy struktury rodzaju tekstu potrzebnego do realizacji celów pozajęzykowych. Niniejszy artykuł stawia sobie za zadanie przybliżenie struktury i zadań komentarza prasowego jako funkcjonalnej części kompleksu informująco-opinotwórczego. Zamiarem było jednocześnie pokazanie, że wynikające z potrzeb komunikacyjnych tendencje w formułowaniu tekstów przenikają do świadomości użytkowników języka i mogą być przywoływane, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Opierając się na opracowaniach lingwistycznych i podręcznikach dla przyszłych dziennikarzy przedłożony artykuł prezentuje wybrane definicje, a także schematy strukturalne i (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  21
    Czy model Wszechświata powinien być strukturalnie stabilny?Paweł Tambor & Marek Szydłowski - 2017 - Roczniki Filozoficzne 65 (1):65-87.
    Pokazujemy, że kosmologia współczesna posiada cechy efektywnej teorii fizycznej podobnej do standardowego modelu cząstek elementarnych. Obecnie mamy do czynienia z konstytuowaniem się tzw. standardowego modelu kosmologicznego. W pracy wskazujemy na cechy charakterystyczne takiego modelu, który jest modelem kosmologicznym o maksymalnej symetrii (jednorodność i izotropowość przestrzenna) wypełnionego materią barionową i ciemną materią oraz ciemną energią (ze stałą kosmologiczną). Model ten jest nazywany modelem standardowym LCDM (Lambda - Cold - Dark Matter model) i jest rozwiązaniem klasycznych równań Einsteina z członem kosmologicznym.Proces wyłonienia (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  9.  16
    Podróże nuncjusza Antonia Santa Crocego w czasie jego misji w Rzeczypospolitej (1627–1630).Henryk Litwin & Paweł Duda - 2022 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 28 (1):49-76.
    Celem artykułu jest analiza mobilności Antonia Santa Crocego – tytularnego arcybiskupa Seleucji i nuncjusza apostolskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1627–1630. Autorzy odtworzyli podróż dyplomaty papieskiego z Rzymu do Rzeczypospolitej odbytą w 1627 r., podróż powrotną nad Tyber z 1630 r. oraz dwa wojaże po Polsce – miesięczny wyjazd do Prus z 1627 r., podjęty w związku z trwającą wojną o ujście Wisły oraz polsko-szwedzkimi rokowaniami prowadzonymi przy udziale mediatorów niderlandzkich, a także – dwumiesięczny objazd Mazowsza, będący w rzeczywistości (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10. Reprezentacje umysłowe jako aproksymacje stanów mózgu.Włodzisław Duch - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
    Neuronauki dokonały znacznego postępu w rozumieniu wyższych czynności poznawczych, w tym procesów decyzyjnych. Brakuje jednak zarówno prostych modeli, które pozwolą wyobrazić sobie te procesy, jak i głębszej refleksji nad wpływem tych wyników na zrozumienie natury umysłu, rozproszenia obaw, że nie jesteśmy tylko automatami. Płodny punkt widzenia na kwestię reprezentacji mentalnych daje próba zrozumienia, w jaki sposób informacja reprezentowana jest przez mózgi, jak w przybliżony sposób opisać stany mózgu tak, by można je było zinterpretować jako reprezentacje mentalne odnoszące się do umysłu. (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  11. "Semantic primitives" und die Fertigkeit "Definieren" im Fremdsprachenunterricht.Yvonne Kohl - 2009 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 5:91-115.
    W niniejszym tekście, poświęconym definiowaniu m. in. słów i zwrotów frazeologicznych podczas nauczania języków, autorka opisuje lingwistyczną teorię Anny Wierzbickiej, dotyczącą Natural Semantic Metalanguage i w adaptacyjnej formie przenosi ją na płaszczyznę zajęć z języka obcego, gdzie przynosi ona namacalne wyniki. Podczas zajęć językowych wymaga się od uczących się poprawnego definiowania ogólnego, które jednak rzadko przekazywane jest w podręcznikach i na wykładach, mimo iż zdolność ta nie jest wcale oczywista, samo definiowanie zaś nie jest łatwym zadaniem. Przeciwnie - od (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  11
    Koincydencja sacrum i profanum w estetyce Walahfrida Strabona (ok. 808-849).Małgorzata Chudzikowska-Wołoszyn - 2011 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 17:273-288.
    Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie estetycznej wrażliwości karolińskiego mnicha i erudyty Walahfrida Strabona. Podstawą analiz stał się spisany przez Strabona botaniczny poemat De cultura hortorum. Kontemplacyjne rozważania wczesnośredniowiecznego poety dowodzą, w jak ścisłym zespoleniu trwały dwa odległe, a jednocześnie jednak tak bardzo bliźniacze światy - antyczny i chrześcijański. Wyznacznikiem tej koincydencji był nie tylko uniwersalizm języka łacińskiego, ale także stopniowo przyswajana, uświadamiana i konwertowana sztuka i filozofia. Walahfrid zajmuje bardzo ważne miejsce w procesie kształtowania myśli estetycznej. Jest ogniwem łączącym (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  14
    Das Bild der Frau in „Der Spiegel" aus der Perspektive der feministischen Linguistik.Anna Pałczyńska - 2011 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 7.
    Tematem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy i jak zmienił się język niemiecki pod wpływem jego feministycznej krytyki. Wtym celu autorka analizuje dwa pochodzące z tygodnika "Der Spiegel" artykuły, z których jeden - Grete im Wunderland - ukazał się w 1996 roku, a drugi - Die Alpha-Mädchen - w roku 2007. Prezentowana ananliza opiera się na zainicjowanej przez Trömel-Plötz w 1978 r. feministycznej krytyce języka niemieckiego oraz postulowanych przez wyżej wymienioną oraz Louise F. Pusch zmianach tegoż (...). (shrink)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  13
    Rekonstrukcja pojęć w Szkole Lwowsko-Warszawskiej. Teoria i praktyka.Anna Brożek - 2022 - Roczniki Filozoficzne 70 (2):155-179.
    Pojęcia były zawsze jednym z najważniejszych obiektów badań filozoficznych. Szczególnie duży wkład do teorii analizy pojęć wnieśli przedstawiciele polskiej gałęzi XX-wiecznej filozofii analitycznej, czyli Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Badaniom filozoficznym w tej szkole przyświecał postulat jasności myślenia i mowy. Analiza i doskonalenie pojęć oraz języka filozoficznego jako ich nośnika były naturalnym wyrazem programu metodologicznego, jaki formacji tej nadał jej założyciel, Kazimierz Twardowski. W artykule przedstawiona jest procedura rekonstrukcji pojęć, stosowana powszechnie w szkole Twardowskiego. Okazuje się, że pomimo głębokich niekiedy różnic między (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  28
    Semantyka moralności a kryteria wyboru teorii metaetycznej.Krzysztof Saja - 2008 - Etyka 41:147-161.
    Od początku rozwoju stuletniej historii metaetyki rozważania językowe grały kluczową rolę przy wyborze dobrej teorii metaetycznej. Celem artykułu jest ukazanie i wyjaśnienie tego faktu poprzez wskazanie na najistotniejsze motywy rozwoju dociekań metaetycznych. Postawiona została również teza, że główny problem metaetyki ująć należy szerzej, niż uczynił to w ostatnich latach we wpływowy sposób M. Smith. W tym celu zaprezentowane zostały dwa kryteria dobrej teorii metaetycznej postulowane przez M. Timmonsa i T. Horgana: kryterium koherencji i doświadczenia oraz cechy języka moralności, jak (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  32
    Der notwendige Andere. Eine interdisziplinäre Studie im Dialog mit Heinz Kohut und Edith Stein.Jerzy Machnacz - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 10 (1):267-270.
    Dobrze dobrany tytuł książki spełnia dwa wymagania: zwraca uwagę na jej tematykę i czyni to w taki sposób, że zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią. Jakby temu przecząc, Tapken rozpoczyna swoją pracę następująco: „'Der notwendige Andere' - zgadzam się, tytuł jest bardzo ogólny, niezbyt sprecyzowany, a nawet niejasny. O jakim drugim jest w ogóle mowa? W jaki sposób jest drugi konieczny?'. Dla mnie osobiście ten tytuł jest ważny i interesujący. Dlaczego? Wiąże się to bowiem z bogactwem znaczeniowym języka niemieckiego (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. Janina buczkowska.Poznawcza I. Komunikacyjna Funkcja Języka - 2001 - Studia Semiotyczne 23:47.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Jerzy Kmita.Logiczny A. Lingwistyczny Opis Języka, Kilka Słów Komentarza Na Marginesie Dyskusji & Między R. Grzegorczykową A. B. Stanosz - 1994 - Studia Semiotyczne 19:57.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Jerzy Pelc.Logika Języka I. Filozofia Języka - 1998 - Studia Semiotyczne 21:263.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Renata grzegorczykowa.Opis Lingwistyczny A. Opis Logiczny Języka - 1994 - Studia Semiotyczne 19:43.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Jerzy Szymura.Czympsi Prawdy, I. Dwa Typy Irrealizmu A. Semantyka & WARUNKÓW PRAWDZIWOŚCI - 1998 - Studia Semiotyczne 21:165.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22. Maciej dąmbski.Pewna Logika Trójwartościowa & Zdań Języka Polskiego Do Opisu Znaczenia - 1993 - Studia Semiotyczne 18:103.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Jerzy Pelc.Tadeusza Pawłowskiego, Myśli O. Znaczeniu Wyrażeń & Impresyjna Funkcja Języka - 1998 - Studia Semiotyczne 21:311.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  1
    Zaburzenia języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania.Ewa Jaglarz & Jacek Bielas - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (4):270-280.
    Wiodący cel artykułu stanowi analiza zaburzeń języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania. Autorzy podejmują w nim próbę pokazania natury i mechanizmów takich zaburzeń jak na przykład afazja, dyzartria, apraksja mowy w świetle tego ujęcia, oraz wskazują na wynikające z tego implikacje dla ich diagnostyki i terapii. Podstawę materiałową dla prezentowanych rozważań stanowi koncepcja ucieleśnionych metafor George’a Lakoffa i Marka Johnsona w powiązaniu z fenomenologiczną koncepcją prerefleksyjnej intencjonalności Maurice’a Merleau-Ponty’ego oraz współczesne badania z zakresu psychologii eksperymentalnej, lingwistyki kognitywnej i (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  13
    Katastrofa języka.Jadwiga Mizińska - 2011 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 17:27-40.
    Artykuł jest współczesnym odniesieniem do tezy Wittgensteina, iż „granice mego języka są granicami mojego świata”. Konsumpcjonizm w połączeniu z liberalizmem oraz kulturą masową prowadzą do merkantylizacji i obiektywizacji świata i człowieka, do mentalności pragmatycznej i odpowiednich form ekspresji, których głównymi wyróżnikami są: ograniczenie człowieka do funkcji ekonomicznych oraz użytkowych. Pociągają za sobą zubożenie i pospolitość słownictwa oraz są związane z ogólną tendencją do trywializacji, np. wulgaryzacji mowy i słowa pisanego, szczególnie rażących w obliczu „estetyzacji życia”. Wiedzie to do wniosku, (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  30
    Dwa wizerunki Platona w twórczości Władysława Tatarkiewicza.Tomasz Mróz - 2011 - Filo-Sofija 11 (13).
    Author: Mróz Tomasz Title: TWO IMAGES OF PLATO IN THE WORKS OF WŁADYSŁAW TATARKIEWICZ (Dwa wizerunki Platona w twórczości Władysława Tatarkiewicza) Source: Filo-Sofija year: 2011, vol:.13/14, number: 2011/2-3, pages: 535-557 Keywords: WŁADYSŁAW TATARKIEWICZ, PLATO, NEO-KANTIAN, PAUL NATORP, RECEPTION OF THE PLATO IN POLAND, THE HISTORY OF PHILOSOPHY IN THE 20TH CENTURY Discipline: PHILOSOPHY Language: POLISH Document type: ARTICLE Publication order reference (Primary author’s office address): E-mail: www:The paper discusses two different approaches of W. Tatarkiewicz to Plato and Platonism. As a (...)
    No categories
    Direct download (6 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  12
    Performatywność języka a powinność moralna.Karolina Rozmarynowska - 2019 - Studia Philosophiae Christianae 54 (2):129.
    Przedmiotem rozważań podjętych w artykule jest rola języka w tworzeniu powinności moralnej. W nawiązaniu do klasycznej teorii aktów mowy J. Austina i J. Searle’a, autorka, na przykładzie czynności obiecywania, bada, na czym polega „powinnościorodna” moc słów. Zastanawia się również, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby określona wypowiedź nakładała na jej autora moralne zobowiązanie. Przeprowadzone analizy, obejmujące również stanowisko krytyczne wobec koncepcji Searle’a, ujawniają ograniczenia, jakie wynikają z tezy, mówiącej, że to język tworzy powinność. Odwołując się do funkcji performatywnej, jaką (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. Zaburzenia języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania.Ewa Jaglarz & Jacek Bielas - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (4):561-578.
    Wiodący cel artykułu stanowi analiza zaburzeń języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania. Autorzy podejmują w nim próbę pokazania natury i mechanizmów takich zaburzeń jak na przykład afazja, dyzartria, apraksja mowy w świetle tego ujęcia, oraz wskazują na wynikające z tego implikacje dla ich diagnostyki i terapii. Podstawę materiałową dla prezentowanych rozważań stanowi koncepcja ucieleśnionych metafor George’a Lakoffa i Marka Johnsona w powiązaniu z fenomenologiczną koncepcją prerefleksyjnej intencjonalności Maurice’a Merleau-Ponty’ego oraz współczesne badania z zakresu psychologii eksperymentalnej, lingwistyki kognitywnej i (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  14
    Dwa pierwsze tomy "Analecta Cracoviensia”.B. S. A. - 1973 - Roczniki Filozoficzne 21 (1):90-91.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30. Dwa razy Chaplin.Theodor W. Adorno - 2012 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 3 (22).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Dwa renesansy. Polityczno-prawne źródła laicyzacji kultury średniowiecznej (W. Ullmann, \"Średniowieczne korzenie renesansowego humanizmu\", Łódź 1985).Krzysztof J. Brozi - 1988 - Studia Filozoficzne 269 (4).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. Dwa podejścia do Platona.Mirosława Czarnawska - 1997 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 23 (3):95-105.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Dwa studia o Platonie.Izydora Dąmbska - 1972 - Kraków,: Zakład Narodowy im. Ossolińskich [Oddz. w Krakowie].
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  2
    Dwa studia z teorii naukowego poznania.Izydora Dąmbska - 1962 - Toruń,:
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  35. Dwa naturalizmy.Bogdan Dziobkowski - 2003 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 47 (3):37-49.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Dwa xendey dîktator.Bextiyar ʻElî - 2020 - Silêmanî [Kurdistan, Iraq]: Nawendî Roşinbîrîy R̄ehend.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Dwa style problemów społecznych: \"Ideologia\" i \"utopia\".Janusz Goćkowski - 2002 - Colloquia Communia 72 (1):9-36.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38. Dwa argumenty przeciw materializmowi.Mariusz Grygianiec - 2014 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 92.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39. Dwa listy do Karla Löwitha.Martin Heidegger - 2010 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 2 (13).
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40. Dwa jubileusze.Jacek Juliusz Jadacki - 2005 - Ruch Filozoficzny 2 (2).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41. Jak dwa umysły mogą wiedzieć tę samą rzecz?William James - 2010 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 76.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. Dwa nieznane listy Jana Crella.Katarzyna Kotońska - 1993 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 38.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. Dwa listy do Martina Heideggera.Herbert Marcuse - 1994 - Nowa Krytyka 5.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44. Dwa studia na temat utopizmu.Sławomir Mazurek - 1992 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 37.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  12
    Dwa pojęcia konsekwencji u Piotra Abelarda a implikacja ścisła Lewisa i Ackermanna.Witold Michałowski - 1966 - Roczniki Filozoficzne 14 (1):5-16.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. Dwa pojęcia humanizmu.Ulrich Schrade - 1983 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 29.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47. Dwa nurty rozwojowe sztucznej inteligencji.Paweł Stacewicz - 2001 - Filozofia Nauki 3.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. Problematyka języka prywatnego.Jacek Tomczyk - 1996 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 41.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49. Dwa oblicza Hercena: filozofia wolności i „rosyjska idea”.Andrzej Walicki - 2013 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 87 (3):123-136.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. Dwa funkcjonalizmy Hilary'ego Putnama, czyli kawałek historii z morałem.Witold M. Hensel - 2011 - Diametros 29:31-49.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
1 — 50 / 464